DEKALOG NARCIARZA - (FIS)

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała „Dekalog narciarza”, który jest zbiorem zasad i reguł poprawnego zachowania się narciarzy i snowboardzistów na stokach. Są to proste zalecenia, których znajomość pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów na stoku.

 

  1. Wzgląd na inne osoby: każdy narciarz i snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody.

  1. Szybkość i sposób jazdy: należy zjeżdżać z prędkością dopasowaną do poziomu swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków pogodowych i natężenia ruchu.

  2. Wybór toru trasy: powinno wybrać się taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej stoku.

  1. Wyprzedzanie: możliwe jest: z góry, z dołu, z prawej i z lewej, ale tylko w takiej odległości, która zagwarantuje wyprzedzanemu przez nas narciarzowi wystarczającą przestrzeń dla jego manewrów.

  2. Wjazd i ruszanie z miejsca: narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu chce znowu ruszyć ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

  3. Zatrzymywanie się: tylko w razie absolutnej konieczności może zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to tylko jest możliwe.

  4. Podchodzenie i schodzenie: można to wykonywać tylko skrajem/ brzegiem trasy a w razie złej widoczności narciarz powinien zejść z trasy.

  5. Znaki i sygnalizacja: narciarz ma obowiązek stosować się do znaków i sygnalizacji na stoku.

  6. Zachowanie się w razie wypadku: każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.

  7. Obowiązek ujawniania tożsamości: w razie wypadku każdy narciarz (zarówno świadek jak i uczestnik) ma obowiązek podania swoich danych osobowych.